Facebook icon | Email: vybor@cafk.cz

Dobrý start pro zdravé hříbě

Na seznamu přání každého chovatele je na prvním místě zdravé hříbě. Příchod zdravého hříběte na svět je především v rukou přírody, ale chovatel může udělat hodně, aby dal matce i hříběti ten nejlepší start. Několik tipů dává veterinářka Iris van Gulik.

Výživa

Pro úspěšné zabřeznutí by měla být klisna v optimální kondici již během první inseminace. „A to začíná u správné výživy“ říká Iris. Jako koňská veterinářka pracuje už 12 let a často je svědkem, že chovatelé tuto důležitou část ignorují. „V praxi se setkávám s plno chovnými klisnami, které jsou krmeny jen vlákninou. Samozřejmě je vláknina v pořádku, ale podle výzkumů obsahuje málo důležitých vitaminů a minerálů. Pokud jde o energii, je to ale příliš především pro fríské klisny – mají sklon k nadváze. Moje rada je tedy krmit přípravkem s dostatkem vitamínů a minerálů maximálně ve 100g denně. Optimální dávka zvyšuje plodnost klisny a snižuje riziko zadržení placenty u fríských klisen. Prospívá i zdraví hříběte – zabraňuje vzniku Osteochondrózy.

Co je normální?

Pro mnoho chovatelů je celkem pochopitelně chov koní zábava a vzrušení z příchodu nového hříběte. Ale Iris u nich často vidí špatné chování, když klisna začíná rodit. Rozsvícené světlo, křik a hluk ve stáji, to vše je špatně. Klisna potřebuje klid a pohodu, aby si k porodu lehla, a hříbě se mohlo otáčet v porodním kanále. Chovatelé by se měli také více zajímat o to, co je a co není při porodu normální, a v případě problému včas zavolat pomoc veterináře.

Imunita

„Během tří hodin by se hříbě mělo postavit, začít pít a klisna by měla vyloučit placentu. To je hlavní pravidlo, které by chovatel měl mít na paměti“ říká Iris. Chovné klisny v dobré kondici budou mít kvalitnější první mléko - kolostrum pro své hříbě. Kromě živin obsahuje také protilátky proti bakteriím v okolním prostředí, protože hříbata se rodí bez imunity a kolostrum je proto rozhodující pro její budování. V případě nedostatečných protilátek v krvi hříběte mohou být dodány kapačkou v podobě plazmy. Nedostatek způsobuje například zápal plic.

Poprvé ven

Pokud je všechno v pořádku, může jít klisna s hříbětem ven už první den. Pohyb je pro klisnu prospěšný, protože vyvolává poporodní kontrakce a ty pomáhají vylučovat zbylé tekutiny. To zabraňuje infekci dělohy. Koně jsou zrozeni pro pohyb a to platí zejména pro hříbata. Pohyb pomáhá správnému vývoji šlach a svalů, což zabraňuje vzniku Osteochodnrózy.