Facebook icon | Email: vybor@cafk.cz

Drezura a fríský kůň

Skoro každý majitel fríského koně si toto plemeno vybral nejen pro jeho typicky černou barvu, bohatou hřívu, rousy na nohách, hustý dlouhý ocas, ale současně i pro jeho povahové vlastnosti. Většinou jde o klidná, dobře ovladatelná a bezproblémová zvířata. Díky všem těmto vlastnostem obliba fríského koně raketově stoupla. Nyní má již organizace v rámci hlavní plemenné knihy KFPS přes 70 tisíc členů a to v Evropě i za oceánem.

V České republice stoupá vedle obliby fríských koní také jejich kvalita. Za posledních 20 let došlo u fríského plemene ke značnému vývoji. Z nižšího těžkého barokního koně se stal ušlechtilý, elegantní, vysoký, sportovní kůň.

Při výběru vhodného koně k drezuře je dobré se také věnovat rodokmenu, kde si všímáme především sportovních výsledků rodičů a prarodičů. KFPS uděluje Predikát titul Sport a nyní naleznete nově i v rodokmenech dodatky výsledků výkonnostních zkoušek: A, AA, AAA.

A - 73-76,5 bodu
AA - 77-81,5 bodu
AAA - 82 a více

Titul Sport: Kůň musí získat alespoň 5 x 60 % a více za úlohu L6 a nebo za jakoukoliv ze stupně S a výše.

Titul Sport se stává v Nizozemsku stále více ceněným hodnocením. Cílem KFPS je dostat fríské koně co nejvíce do povědomí veřejnosti jako koně vhodného i pro vyšší sport.

Grand Prix Freestyle s Eise 489 Sport Elite a Wylster 463 Sport Elite.

I v České republice se zvyšuje účast fríských koní v drezurních soutěžích pod záštitou ČJF a účast na výkonnostních zkouškách IBOP pořádaných v rámci svodů pod záštitou KFPS.

Tímto se nabízí otázka, zda je fríský kůň vhodný k drezuře. Jak jsme již podotkli, za posledních 20 let došlo u plemene ke značným změnám v plemenném typu a jeho využití ve sportu. Hledáme-li fríského koně do drezury, určitě bych spíše doporučila zakoupit koně staršího. Možná již bych volila i po absolvování každoročního svodu a případně po složení výkonnostních zkoušek IBOP.

Komisaři mají vytrénované oči a dokáží odborně posoudit kvalitu koně jak po pohybové stránce, tak i stavbu těla a končetin. Velmi důležité při výběru koně je, věnovat se všem třem chodům - kroku, klusu a cvalu. Musí být prostorné, vznosné, pravidelné a dostatečně silné.

Poté již další vývoj našeho drezurního koně je jen na nás. Fríští koně jsou velmi shovívaví a svého majitele chtějí opravdu potěšit. Jejich srdce tluče jen pro vás. Velice rychle, samozřejmě jsou i výjimky, pochopí, co po nich chcete a pak je vše zalité sluncem. Jsou ale dny, kdy prostě „nejsou doma“!

Základem přípravy dobrého drezurního koně je dostatečné uvolnění a rytmus. U fríských koní dost dlouho trvá, než přijmou otěž a pravidelné a uvolněné přechody z jednotlivých ruchů. Naučit je dobře používat záda a správně a aktivně používat zadní nohy. Nesnášejí stereotyp a proto je dobré tréninky dělat i pro ně zajímavé a vložit i tolik očekávané volno.

V poslední době, nejen pro náročné podmínky v drezurních úlohách, stoupá obliba koní např. KWPN (holandský teplokrevník), avšak jedna z členek výkonnostní poroty KFPS, paní Chris Larmoyeur, je velmi zajímavého názoru a to:

„Ne všichni fríští koně jsou dobří na to, aby jezdili vyšší drezúru, ale to ani všichni koně KWPN.“

Můžete mít dobrého koně, ale bez dobrého jezdce to nebude fungovat a naopak, dobrý jezdec bez dobrého koně nemá šanci.

V Nizozemsku vzhledem k velkému počtu fríských koní funguje platforma K&PP (Frisian Dresage Horse foundation), která shromažďuje kvalifikované osoby se specifickými znalostmi v oblasti výcviku barokních koní. Tímto způsobem může každý účastník platformy získat znalosti na cestě k drezurní úrovni na nejvyšší úrovni. Pořádají se Sub-top drezura a mistroství Evropy mladých koní.

KFPS se snaží dále podporovat sport dalšími aktivitami např. „Mei Grand Prix“ jakožto pomoc talentovaným fríským jezdcům a jejich kvalitním koním na nejvyšší úrovni, kdy KFPS podporuje účast účastníků s fríským koněm. Za tímto účelem jsou pořádány speciální tréninkové dny, kde talentovaní jezdci dostávají konkrétní instrukce. Tento projekt nabízí jezdcům, aby se vyvinuli nejen v jezdce Grand Prix, ale také ve špičkové instruktory.

Vzdělání a možnost vzdělávat svého koně je základ dalších na sebe navazujících úspěchů. Výběr dobrého trenéra, a zdravý úsudek nás může poslat raketově vzhůru. Je dobré si včas také uznat, zda nám má setrvávající trenér stále co nabídnout. Je naprosto v pořádku pracovat i s více trenéry.

Možná je vhodné se ohlédnout i k našim německým sousedům, kde partnerem české asociace CAFK při KFPS je německá organizace DFZ, pořádající vzhledem k velkému množství jezdeckých klubů sérii soutěží a to pro barokní koně DFZ Barockpferde – Cup.

Podle zvláštních předpisů bylo povoleno nejdříve plemeno fríské, Lipican,Lusitan, Andalusan a plemeno kladrubské. Vzhledem k velkému množství fríských koní byla nakonec soutěž přejmenována na DFZ Friesian Horse CUP a následně povoleni jen fríští koně.

Určitou třešničkou na dortu, a také mimo jiné důvod tohoto krátkého příspěvku, je událost z 13. října minulého roku, kdy Světová chovatelská federace sportovních koní (WBFSH) přijala KFPS za člena.

To znamená, že fríský kůň je oficiálně uznán jako sportovní kůň.

Toto uznání otevírá dveře fríským koním na mezinárodních drezurních soutěžích, včetně drezurních mistrovství světa mladých koní. Tato událost je v podstatě důležitá pro každého chovatele fríského koně, jelikož ovlivňuje mimo jiné i zájem o fríské plemeno a nabízí současně příležitost pro mladé talentované fríské koně. WBFSH má důležitý vztah s FEI, mezinárodní federací jezdeckého sportu, která organizuje mistrovství světa. Zúčastnit se mohou pouze koně z plemenných knih registrovaných u WBFSH

KFPS se snaží 20 let o uznání fríského koně jako sportovního a díky hřebci Elias 494 s jezdcem Petr Spahn není již tento kůň označován jako „tažný“. Sám Petr Spahn zdůrazňuje: „Máme koně s fantastickým charakterem. Stále můžeme získat kondici a vytrvalost, ale charakter je výrazný. Kůň Grand Prix se nenarodí, je na něj ježděn, takže musí být vycvičen. Fríští koně mají díky své ochotě pracovat, přátelské klidné povaze a inteligenci, velkou výhodu. Je důležité, abychom toto v chovu nadále podporovali. “

https://www.youtube.com/watch?v=ncNj72aB_T8

Otázkou možná pro většinu chovatelů zůstává, jak moc jsou vhodné úlohy vyšších drezur pro fríské koně. Česká jezdecká federace (ČJF) je členem Mezinárodní jezdecké federace (FEI) a tedy nemůže vypsat konkrétní vhodné úlohy pro barokní koně. Tato možnost se nabízí každému majiteli a chovateli fríského koně, kdy v případě většího počtu a snahy majitelů, chovatelů a příznivců fríských koní bude možné se přiblížit některým možnostem u našich zahraničních sousedů. CAFK v rámci daných možností a počtu členů asociace učinila maximum, např. zajištění možnosti udělení již zmíněného titulu Sport, pořádání svodů a výkonnostních zkoušek. Další aktivita spolu se vrůstajícím počtem fríských koní by možná do budoucna mohla přijít ze strany každého nadšeného chovatele, majitele a příznivce chovu fríského koně, jelikož pro ně jsou fríští koně srdeční záležitostí.

Kateřina Šálková